Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  Hayatın anlamı nedir?


Hayatın anlamı nedir?

          Hayatın evrensel, herkesin oybirliği ile kabul edeceği bir anlamı yoktur. Bu durum herkesin kendi hayatına anlam katmasını olanaklı kılar. Bu soruyu benim hayatımın anlamı nedir? şeklinde ifade etmemiz önemlidir. Bu sayede soruyu somut bir hale getirebilir ve kendimiz için nelerin önemli olduğunu düşünebiliriz.

          Hayatın sizin için anlamını bulmanın yolu ise, kendinizi keşfetmekten geçer. Kendi yaşamınıza ancak siz anlam verebilirsiniz. Kendinizi, kendi yaşamınızı keşfetmek hayatınızın işidir. Bu iş zordur, acı verir ve cesaret ister. Kim olduğunuzu araştırabilmek için kendinize objektif gözlerle bakmayı benimsemeniz gerekir. Bunun anlamı bugüne kadar yaşamın acılarını hafifletmek için size eşlik etmiş olan mitleri, hayalleri ve beklentileri terk etmenizdir. Acıyla yaşamaya ve savunma mekanizmalarını bırakmaya gönüllü olmanız gerekir. Kendinizi ve yaşamınızı incelemenin sonucunda kendinizi bütünleme ve dengeleme sanatını öğrenirsiniz.

5693

HAYATA DAİR

Neden bazen ölmek istiyorum?

Neden bazen ölmek istiyorum? Çoğumuz acıdan veya yaşamın gerçeklerinden kaçış olarak şu veya bu zaman ölümü düşünmüşüzdür. Kontrolü kaybettiğimizi veya kontrolden vazgeçtiğimizi hissettiğimiz (depresyon) zaman ölmek isteriz.

Hayatta kontrol edebileceğim neler var?

Hayatta kontrol edebileceğim neler var? -Kendiniz hakkındaki düşünceleriniz- ve -duygularınızdan kaynaklanan davranışlarınız- Bunların dışında hiçbirşey sizin kontrolünüzde değildir. Bunlara tek istisna küçük çocuklarınızdır. Onların davranışlarını bir ölçüde denetleyebilirsiniz.

Hayatta neden bu kadar çok acı var?

Hayatta neden bu kadar çok acı var? Olmayan birşeyi uyduruyor değilsiniz. Hayat zaten acılarla doludur. Acıyla doğarız ve acılarla büyürüz. Bu, hayatın bir gerçeğidir. Hayatın doğası gereği, -acısız hayat- yoktur.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 126/208 Bugün: 34 /43 Toplam: 328806 /754281 (tekil / çoğul)