Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  Bir ilişkide seksin rolü nedir?


Bir ilişkide seksin rolü nedir?

          Bu soru en çok kötü bir ilişkide iyi seks yaşayan veya iyi bir ilişkide neredeyse hiç seks yaşamayan insanlar tarafından sorulmaktadır. Bir ilişkide hiçbir şey cinsel konular kadar akıl karıştırmaz. Seks ve para birçok çiftin anlaşamadığı iki konudur. Bir ilişkide seks kötüyse o ilişkinin %95’ini etkilediği fakat iyiyse o ilişkinin ancak %5’ini etkilediği söylenir.

          Pek çoğumuz, başlangıçta karşımızdaki insanın bir yönünün bize çekici gelmesinin uzun sürmediği ve genellikle de bu yönün sonradan bizi ittiğini acı çekerek görürüz. Cinsel uyum elbette bir ilişkiye harika bir boyut kazandırır, ama bir ilişkiyi sürdürmek için yeterli değildir.

          İyi seks hayatın en büyük zevklerinden, varolmanın armağanlarından biridir ve stres ve gerilimi boşaltmanın harika bir yöntemidir. Fonksiyonel açıdan bozuk ilişkileri olan pekçok çiftin inanılmaz, yoğun bir cinsel yaşamları olduğunu rapor etmeleri enteresan bir fenomendir. Sanki yatak odası çiftin anlaşabildiği ve bağ kurabildiği tek yerdir. İyi seks iyi bir ilişkiyi zenginleştirir fakat fonksiyon bozukluğu olan bir ilişkiyi düzeltemez. Seks yakınlığı kuvvetlendirir fakat yakınlık sağlamaz.

9730

İLİŞKİLERE DAİR

Neden doğru insana aşık olamıyorum?

Neden doğru insana aşık olamıyorum? Başkalarıyla olan ilişkilerimizde genellikle kendimizle olan ilişkimizi yansıtırız. Güvensizsek bizi sevmeyen insanlara aşık oluruz. Sevilmeyi hak ettiğimize inanmıyorsak, bizi gerçekten seven insanlara yönelmeyiz. Hak ettiğimize inandığımız şeyler bizi çeker.

Neden iyi bir ilişki kuramıyorum?

Neden iyi bir ilişki kuramıyorum? Bu soru genellikle umutsuz bir şekilde bir başka insanın kendisini sevmesine, kendisini olduğu gibi kabul etmesine ve ihtiyaçlarını karşılamasına ihtiyaç duyanlar tarafından sorulmaktadır. Kendimize veremediğimiz şeyleri bir başkasından beklemek büyük bir paradokstur.

İyi bir ilişki nasıl olur?

İyi bir ilişki nasıl olur? İyi bir ilişki, duygularımızı ifade etmemize, hatalar yapmamıza, farklı deneyimler yaşamamıza, risk almamıza olanak tanır ve bizi geliştirir. Bundan dolayı da ilişki kurmak, kendini büyümeye ve gelişmeye açmaktır.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 87/198 Bugün: 32 /33 Toplam: 332792 /761101 (tekil / çoğul)