Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  Terapi Nedir?


Terapi Nedir?

          Terapi öncelikle bir süreçtir ve birçok açıdan hayatla paraleldir. Psikanalitik, bilişsel, hümanistik ve geştalt gibi değişik terapi ekolleri vardır. Fakat etkili sonuç elde etmek açısından terapist-danışan ilişkisi terapi ekollerinden daha önemlidir. Terapide ne tür bir yaklaşım uygulandığını bilmek kişiye yardımcı olabilir ama en önemli faktör danışanın terapiste güvenmesidir. Terapi sürecinde terapiste kızdığınız veya terapistten hoşlanmadığınız dönemler olabilir. Bu son derece normaldir. Ama güven her zaman olmalıdır. Terapistinize güvendiğiniz ölçüde terapiden faydalanma olasılığınız artacaktır. Diğer önemli faktör ise yeterliliktir. Terapistinizin bu alanda eğitim ve deneyim sahibi olması son derece önemlidir.

          Çoğu danışan, terapistinin hayatını yönlendirmesini, o anki sorunlarını çözmesini ve hayatını kolaylaştıracak öğütler vermesini ister. İyi bir terapi böyle olamaz. Terapi öğüt vermek, problem çözmek, karar vermek değildir. Bu unsurlar ancak arada sırada kullanılabilir. Terapinin hedefi danışanın bireyleşmesine ve bağımsızlığına yardımcı olmaktır. Bireyleşme ve bağımsızlaşma, sadece kendini düşünme, aşırı kendine dönme, kendine odaklanma değildir. Bireyleşme bütünleşmedir. Kendi içimizde yüzleşemediğimiz taraflarımız vardır. Bu taraflarımızın farkına varmak hiç kolay değildir. Yüzleşemediğimiz taraflarımız gölge olarak bizi takip eder ve hiç beklemediğimiz anlarda karşımıza çıkar. Biz bu anları derin öfke, suçluluk, utanç, korku, kaygı, çaresizlik, yetersizlik ve değersizlik gibi duygularla hissederek; çok çeşitli bedensel ağrılarla vücudumuza yansıtarak; depresyon, panik atak, yeme sorunları gibi psikolojik belirtiler göstererek yaşarız. Başka bir deyişle içimizde yüzleşemediğimiz şey derin bir patoloji olarak taşınmaya devam edecektir. Terapi tam bu noktada devreye girip, size ait olup, bilmediğiniz ya da kabullenemediğiniz taraflarınızı keşfetmenizi, onlarla uzlaşıp bütünleşmenizi sağlayacaktır. Bu anlamda terapiyi bir yolculuk olarak düşünebilirsiniz: Kördüğümlerin farkına varma, yaşamı anlamlandırma ve kendini gerçekleştirmeyi öğrenme serüveninde terapistin rehberliği eşliğinde çıkılan bir yolculuk.

7774

TERAPİYE DAİR

Ben ömür boyu böyleydim, şimdi neden değişmek için terapiste gideyim?

Ben ömür boyu böyleydim, şimdi neden değişmek için terapiste gideyim? Hayat iyi giderken değişmeyi düşünmeyiz. Sadece bazı şeyler yürümüyorsa değişmek için uğraşırız. Zamanlama çok önemlidir ve hepimizin bir zamanı vardır. Ancak değişme zamanı geldiğinde değişim ihtiyacı hissederiz.

Terapist beni değiştirebilir mi?

Terapist beni değiştirebilir mi? Hayır! Hatta daha da ötesi, sizi sizden başka kimse değiştiremez. Kendinizi sadece siz değiştirebilirsiniz. Terapist sizi değiştiremez fakat size kendi gücünüzü farketmenizi sağlayan bir ortam yaratır.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 87/198 Bugün: 31 /32 Toplam: 332791 /761100 (tekil / çoğul)