Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  Terapist beni değiştirebilir mi?


Terapist beni değiştirebilir mi?

          Hayır! Hatta daha da ötesi, sizi sizden başka kimse değiştiremez. Kendinizi sadece siz değiştirebilirsiniz. Terapist sizi değiştiremez fakat size kendi gücünüzü farketmenizi sağlayan bir ortam yaratır. Çocuklukta ve ergenlikte yaşadığınız olaylar sonucu kişisel gücünüzü kullanamadığınız; isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayamadığınız ve tüm bunların farkında bile olamadığınız, bunun yerine öfke, çaresizlik, yetersizlik gibi duygular yaşadığınız zamanlar olabilir. Terapist bu durumda güçlerinizi ve onları kullanmanızın önündeki duygusal ve düşünsel engellerinizi farketmenize ve onları aşmanıza yardımcı olacaktır. Bilinen bir fıkradır: Sokak lambasının altında bir şeyler arayan birisi oradan geçen bir başkasının dikkatini çeker. “Size yardım edeyim, ne arıyordunuz” diye sorar. Diğeri “anahtarımı kaybettim” der. Bir süre birlikta ararlar fakat bir şey bulamazlar. Yardım eden kişi, “bulamadık, burada kaybettiğine emin misin?” der. Diğeri “bilmiyorum ama burada ışık var” diye cevap verir. Terapist size anahtarınızı vermeyecektir. Fakat karanlık sokaklarda da bulabilmeniz için size ışık olacaktır.

7449

TERAPİYE DAİR

Ben ömür boyu böyleydim, şimdi neden değişmek için terapiste gideyim?

Ben ömür boyu böyleydim, şimdi neden değişmek için terapiste gideyim? Hayat iyi giderken değişmeyi düşünmeyiz. Sadece bazı şeyler yürümüyorsa değişmek için uğraşırız. Zamanlama çok önemlidir ve hepimizin bir zamanı vardır. Ancak değişme zamanı geldiğinde değişim ihtiyacı hissederiz.

Terapi Nedir?

Terapi Nedir? Terapi öncelikle bir süreçtir ve birçok açıdan hayatla paraleldir. Psikanalitik, bilişsel, hümanistik ve geştalt gibi değişik terapi ekolleri vardır. Fakat etkili sonuç elde etmek açısından terapist-danışan ilişkisi terapi ekollerinden daha önemlidir.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 87/198 Bugün: 30 /31 Toplam: 332790 /761099 (tekil / çoğul)