Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  Ben ömür boyu böyleydim, şimdi neden değişmek için terapiste gideyim?


Ben ömür boyu böyleydim, şimdi neden değişmek için terapiste gideyim?

          Hayat iyi giderken değişmeyi düşünmeyiz. Sadece bazı şeyler yürümüyorsa değişmek için uğraşırız. Zamanlama çok önemlidir ve hepimizin bir zamanı vardır. Ancak değişme zamanı geldiğinde değişim ihtiyacı hissederiz. Zamanın geldiğini anlarız, çünkü acı içinde oluruz ve acıyı dindirmek için yeni ve değişik bir şey denemek isteriz. Acı çekmiyorsak hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Tek başına merak, değişime neden olmaz fakat acı bir değişim nedenidir.

          Eğer değişim vaktiniz gelmediyse, bunu kabul edin ve bulunduğunuz noktada olduğunuz için kendinizi sevin. Eğer vaktiniz geldiyse de, değişimin ıstıraplı olacağını, ama değişimin acısının insanı arındıracağını ve büyümeye yol açacağını bilin. Büyüme gelişmedir ve gelişme zamanında işe yaramış olan ama artık işe yaramayan şeyleri bırakmaktır.

7164

TERAPİYE DAİR

Terapist beni değiştirebilir mi?

Terapist beni değiştirebilir mi? Hayır! Hatta daha da ötesi, sizi sizden başka kimse değiştiremez. Kendinizi sadece siz değiştirebilirsiniz. Terapist sizi değiştiremez fakat size kendi gücünüzü farketmenizi sağlayan bir ortam yaratır.

Terapi Nedir?

Terapi Nedir? Terapi öncelikle bir süreçtir ve birçok açıdan hayatla paraleldir. Psikanalitik, bilişsel, hümanistik ve geştalt gibi değişik terapi ekolleri vardır. Fakat etkili sonuç elde etmek açısından terapist-danışan ilişkisi terapi ekollerinden daha önemlidir.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 87/198 Bugün: 29 /30 Toplam: 332789 /761098 (tekil / çoğul)