Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  Duygular Nedir?


Duygular Nedir?

          Duygular birer habercidir, insanın iyi veya kötü hissetmesine neden olurlar. Ancak kesinlikle insanı iyi veya kötü yapmazlar.

          Duygu, düşünce değildir. Size uygun gelen kabul ettiğiniz düşünceler vardır; karşı çıktığınız düşünceler vardır. Yani düşüncelerin doğruluğunu ve yanlışlığını tartışılabilirsiniz. Fakat duygular söz konusu olduğunda bunu yapamazsınız. Duyguların doğrusu yanlışı yoktur. Duygular kişiseldir ve o durumu yaşayan kişiye aittir. Bir duyguyu neden hissettiğiniz değil o duyguyla neler yaptığınız ve nasıl davrandığınız önemlidir. 

          Duyguları, davranış gibi algılamak sık yapılan bir yanlıştır. Bir davranışı yapmayı ya da yapmamayı seçebilirsiniz. Fakat bir duyguyu hissetmeyi ya da hissetmemeyi seçemezsiniz.

          Pek çoğumuz olumsuz duyguların neden olabileceği davranışlardan ürkerek o davranışlara yol açabilecek duygularımızı yok saymayı tercih ederiz. Davranışı yapmamak için duygularımızı bastırmaya çalışırız. Bunu yaptıkça da benliğimize yabancılaşırız. Ancak duygumuzu anlayabilir, ne anlama geldiğiniz düşünebilir ve bize nasıl yardımcı olacağı konusunda  uğraşabiliriz.

21430

İNSANA DAİR

Neden bu kadar çok korkuyorum?

Neden bu kadar çok korkuyorum? Tüm insanların tanıdığı ilk korku, terk edilme korkusudur ve bu korku gerçekçidir. Çünkü insan yavrusu terk edilirse yaşamını sürdüremez. Bebek ya da çocuk korundukça, terk edilme korkusu azalır. Reddedilme korkusu terkedilme korkusunun bir parçasıdır.

Kişilerarası çatışmalar neden kaynaklanır ve ne yapmak gerekir?

Kişilerarası çatışmalar neden kaynaklanır ve ne yapmak gerekir? Kişilerarası çatışmalar çoğunlukla kişinin kendi içinde yaşadığı çatışmalardan kaynaklanır. Hepimizin içinde ışık tutamadığımız ve dolayısıyla farkına varamadığımız karanlık bölgelerimiz vardır.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 87/198 Bugün: 28 /29 Toplam: 332788 /761097 (tekil / çoğul)