Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  Hayatta neden bu kadar çok acı var?


Hayatta neden bu kadar çok acı var?

          Olmayan birşeyi uyduruyor değilsiniz. Hayat zaten acılarla doludur. Acıyla doğarız ve acılarla büyürüz. Bu, hayatın bir gerçeğidir. Hayatın doğası gereği, “acısız hayat” yoktur. Fakat terapide bu soru sorulduğu zaman verilmesi gereken cevap bu olmayacaktır ve esas sorulan soru da bu olmayacaktır. Terapide bu soru şöyle bir hale dönüşür: “Ben neden hayatın acılarını kabul edemiyorum?”, “Acıdan neden bu kadar korkuyorum?”, “Acıların benim için anlamı ne?”, “Acı yaşarsam sonunda bana ne olacağını düşünüyorum?”, “Acı yaşamamak için ne gibi ihtiyaçlarımdan vazgeçiyorum?” ve “Vazgeçtiğim ihtiyaçlarıma karşı ne gibi savunmalar geliştiriyorum?”

          Bu sorulara cevap vermek kolay olmayacaktır. Ama cevap vermediğimiz zaman da bu sorular yok olmuş olmayacaktır. Bu bir süreçtir ve insanın kendisi üzerinde çalışmasını gerektirir. Bu süreçte acıların değiştirilemeyeceğini kabul etmeniz ve acı çekme korkusuyla karamsarlığa ve çaresizliğe düşmeden o an için en iyi olanı yapabilmenin yollarını öğrenmeniz gerekecektir. Bu tutumu öğrenmek ve geliştirmek cesaret ister. O yüzden bu cesareti göstermek bir kahramanlık olacaktır. 

4632

HAYATA DAİR

Neden bazen ölmek istiyorum?

Neden bazen ölmek istiyorum? Çoğumuz acıdan veya yaşamın gerçeklerinden kaçış olarak şu veya bu zaman ölümü düşünmüşüzdür. Kontrolü kaybettiğimizi veya kontrolden vazgeçtiğimizi hissettiğimiz (depresyon) zaman ölmek isteriz.

Hayatta kontrol edebileceğim neler var?

Hayatta kontrol edebileceğim neler var? -Kendiniz hakkındaki düşünceleriniz- ve -duygularınızdan kaynaklanan davranışlarınız- Bunların dışında hiçbirşey sizin kontrolünüzde değildir. Bunlara tek istisna küçük çocuklarınızdır. Onların davranışlarını bir ölçüde denetleyebilirsiniz.

Hayatın anlamı nedir?

Hayatın anlamı nedir? Hayatın evrensel, herkesin oybirliği ile kabul edeceği bir anlamı yoktur. Bu durum herkesin kendi hayatına anlam katmasını olanaklı kılar. Bu soruyu benim hayatımın anlamı nedir? şeklinde ifade etmemiz önemlidir. Bu sayede soruyu somut bir hale getirebilir ve kendimiz için nelerin önemli olduğunu düşünebiliriz.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 126/208 Bugün: 36 /45 Toplam: 328808 /754283 (tekil / çoğul)