Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  Hayatta kontrol edebileceğim neler var?


Hayatta kontrol edebileceğim neler var?

          “Kendiniz hakkındaki düşünceleriniz” ve “duygularınızdan kaynaklanan davranışlarınız”. Bunların dışında hiçbirşey sizin kontrolünüzde değildir. Bunlara tek istisna küçük çocuklarınızdır. Onların davranışlarını bir ölçüde denetleyebilirsiniz. Onlara öğretecekleriniz ve kendileri hakkında ne hissetmeyi öğrenecekleri konusunda bir süreliğine kontrolünüz vardır. Fakat çocuklarınız birer yetişkin olunca onlar üzerinde kontrolünüz kalmadığını görürsünüz.

          Duygularınızı siz seçmezsiniz, duygular kontrol dışıdır. Belli bir durum değişik duygular uyandırabilir. Örneğin kendinizi gayet iyi hissettiğiniz bir anda karşıdan karşıya geçerken hızla sürülen bir arabanın altında kalma tehlikesi atlatabilirsiniz. O anda kızgın veya korkmuş hissedebilirsiniz. Bunu kontrol edemezsiniz, önleyemezsiniz. Bu içten gelir. Fakat kendinize karşı olan tutumlarınızı, örneğin kendinizi sevmeyi veya sevmemeyi seçebilirsiniz.

          Dünyanın size nasıl davranacağını da kontrol edemezsiniz. Fakat dünyaya nasıl davranacağınızı kontrol edebilirsiniz. Yalnız kendinize değil diğer insanlara davranışlarınızı da kontrol edebilirsiniz. Davranış duygu değildir. Davranışlar duyguların bilinçli ifadesidir ve sizin kontrolünüzdedir.

3302

HAYATA DAİR

Neden bazen ölmek istiyorum?

Neden bazen ölmek istiyorum? Çoğumuz acıdan veya yaşamın gerçeklerinden kaçış olarak şu veya bu zaman ölümü düşünmüşüzdür. Kontrolü kaybettiğimizi veya kontrolden vazgeçtiğimizi hissettiğimiz (depresyon) zaman ölmek isteriz.

Hayatta neden bu kadar çok acı var?

Hayatta neden bu kadar çok acı var? Olmayan birşeyi uyduruyor değilsiniz. Hayat zaten acılarla doludur. Acıyla doğarız ve acılarla büyürüz. Bu, hayatın bir gerçeğidir. Hayatın doğası gereği, -acısız hayat- yoktur.

Hayatın anlamı nedir?

Hayatın anlamı nedir? Hayatın evrensel, herkesin oybirliği ile kabul edeceği bir anlamı yoktur. Bu durum herkesin kendi hayatına anlam katmasını olanaklı kılar. Bu soruyu benim hayatımın anlamı nedir? şeklinde ifade etmemiz önemlidir. Bu sayede soruyu somut bir hale getirebilir ve kendimiz için nelerin önemli olduğunu düşünebiliriz.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 126/208 Bugün: 39 /48 Toplam: 328811 /754286 (tekil / çoğul)