Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  Neden bazen ölmek istiyorum?


Neden bazen ölmek istiyorum?

          Çoğumuz acıdan veya yaşamın gerçeklerinden kaçış olarak şu veya bu zaman ölümü düşünmüşüzdür. Kontrolü kaybettiğimizi veya kontrolden vazgeçtiğimizi hissettiğimiz (depresyon) zaman ölmek isteriz. Bazen kızdığımız insanları cezalandırmak veya başkalarına acı vermek (intikam) için ölmek isteriz. Bazen olumsuz duyguların altında ezilir, ümidimizi kaybederiz. Bu olumsuzluktan kurtulmanın yolunu bulamaz, tek kurtuluşun ölüm olduğunu düşünürüz.

          Bazen ölüm en kolay çözüm olarak görünür. Eğer böyle düşünüyorsanız, büyük olasılıkla en kolay çözümdür. En kolay yolu seçip kestirmeden gidebilirsiniz fakat bunun sonucunda nereye varacağınızı bilemezsiniz. İnancınıza bağlı olarak tahminleriniz veya umutlarınız olabilir. Fakat bu bir risktir. Bu riski göze almak cesaret gerektirmez. İntihar tehlikeli bir kumar olabilir çünkü bir sonraki adımın ne olacağını bilmiyorsunuz. Ölüm bir son olabilir ama gerçekten öyle mi? Gerçekten acının sonu mu?

10024

HAYATA DAİR

Hayatta kontrol edebileceğim neler var?

Hayatta kontrol edebileceğim neler var? -Kendiniz hakkındaki düşünceleriniz- ve -duygularınızdan kaynaklanan davranışlarınız- Bunların dışında hiçbirşey sizin kontrolünüzde değildir. Bunlara tek istisna küçük çocuklarınızdır. Onların davranışlarını bir ölçüde denetleyebilirsiniz.

Hayatta neden bu kadar çok acı var?

Hayatta neden bu kadar çok acı var? Olmayan birşeyi uyduruyor değilsiniz. Hayat zaten acılarla doludur. Acıyla doğarız ve acılarla büyürüz. Bu, hayatın bir gerçeğidir. Hayatın doğası gereği, -acısız hayat- yoktur.

Hayatın anlamı nedir?

Hayatın anlamı nedir? Hayatın evrensel, herkesin oybirliği ile kabul edeceği bir anlamı yoktur. Bu durum herkesin kendi hayatına anlam katmasını olanaklı kılar. Bu soruyu benim hayatımın anlamı nedir? şeklinde ifade etmemiz önemlidir. Bu sayede soruyu somut bir hale getirebilir ve kendimiz için nelerin önemli olduğunu düşünebiliriz.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 126/208 Bugün: 40 /49 Toplam: 328812 /754287 (tekil / çoğul)