Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  Neden bu kadar çok korkuyorum?


Neden bu kadar çok korkuyorum?

          Tüm insanların tanıdığı ilk korku, terk edilme korkusudur ve bu korku gerçekçidir. Çünkü insan yavrusu terk edilirse yaşamını sürdüremez. Bebek ya da çocuk korundukça, terk edilme korkusu azalır. Reddedilme korkusu terkedilme korkusunun bir parçasıdır. Tüm korkuların kaynağı ise terk edilme sonucu ölüm korkusudur. Ölüm, korku, terk edilme ve reddedilme güçsüzlük ve kontrol kaybının sergilenmesidir. Başka bir deyişle, esas olarak kontrol edemediğimizden korkarız. Korku güvensizlikle eşdeğerdir. Kontrolümüz dışında bir dünyada nasıl güven duyabiliriz?! Acı dolu bir dünyada nasıl korkmayız?!

          Korku acıya benzer. Yaşamın bir parçasıdır. Ama korkudan korkmak, risksiz, keşifsiz, meydan okumasız ve ruhsal gelişimsiz bir yaşamla yani yaşamamakla sonuçlanabilir. Korku kısır bir döngü yaratabilir.

          Cesaret korkusuzluk olarak tanımlanamaz. Cesaret daha ziyade korkmamıza rağmen bir şey yapmaktır. Korkmadığımız bir şey yapmak cesaret gerektirmez. Korktuğumuz halde bir şey yapıyorsak yiğidiz demektir. Paradoksal olarak korkumuza rağmen ne kadar çok şey yaparsak korkumuz o kadar azalır. Korktuklarımızdan kaçtıkça korku bize egemen olmaya başlar.

9094

İNSANA DAİR

Duygular Nedir?

Duygular Nedir? Duygular birer habercidir, insanın iyi veya kötü hissetmesine neden olurlar. Ancak kesinlikle insanı iyi veya kötü yapmazlar.

Kişilerarası çatışmalar neden kaynaklanır ve ne yapmak gerekir?

Kişilerarası çatışmalar neden kaynaklanır ve ne yapmak gerekir? Kişilerarası çatışmalar çoğunlukla kişinin kendi içinde yaşadığı çatışmalardan kaynaklanır. Hepimizin içinde ışık tutamadığımız ve dolayısıyla farkına varamadığımız karanlık bölgelerimiz vardır.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 87/198 Bugün: 12 /12 Toplam: 332772 /761080 (tekil / çoğul)