Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  İyi bir ilişki nasıl olur?


İyi bir ilişki nasıl olur?

          İyi bir ilişki, duygularımızı ifade etmemize, hatalar yapmamıza, farklı deneyimler yaşamamıza, risk almamıza olanak tanır ve bizi geliştirir. Bundan dolayı da ilişki kurmak, kendini büyümeye ve gelişmeye açmaktır.

          En temelde, sahip olabileceğimiz ilk ve en önemli ilişkinin kendimizle olan ilişki olduğunu unutmamak gerekir. Diğer bütün ilişkiler bunu takip eder. Bir başkasıyla olan ilişkiniz kendinizle olan ilişkinizden daha iyi olamaz. O yüzden insanın kendisiyle olan ilişkisi üzerinde farkındalığının artması ve bunun üzerinde çalışması önemlidir.

          Kişilerarası ilişki ise karşılıklı saygı ve şefkat gerektirir. Bu ikisi sevgiden daha önemlidir. İyi bir ilişki aynı zamanda, güven, kabul, iletişim, hoşlanma ve gerektiğinde uzlaşmaya istekli olmayı da gerektirir. Karşımızdaki kişinin kendi gereksinimleri, değerleri ve farklı seçimleri olduğunu unutmamak da önemlidir. İyi bir ilişki sürekli yakın olmak ve çok iyi anlaşmak da değildir. Bu özelliklerin olması önemlidir, fakat kısa sürede ilişkiyi sıkıcı hale getirebilmektedir.

          Sağlıklı ilişkiler kurmak, öğrenilebilen bir şeydir. Unutmamak gerekir ki kimse anne karnından sağlıklı ilişkiler kurma becerisiyle doğmamıştır.  

15954

İLİŞKİLERE DAİR

Bir ilişkide seksin rolü nedir?

Bir ilişkide seksin rolü nedir? Bu soru en çok kötü bir ilişkide iyi seks yaşayan veya iyi bir ilişkide neredeyse hiç seks yaşamayan insanlar tarafından sorulmaktadır. Bir ilişkide hiçbir şey cinsel konular kadar akıl karıştırmaz. Seks ve para birçok çiftin anlaşamadığı iki konudur.

Neden doğru insana aşık olamıyorum?

Neden doğru insana aşık olamıyorum? Başkalarıyla olan ilişkilerimizde genellikle kendimizle olan ilişkimizi yansıtırız. Güvensizsek bizi sevmeyen insanlara aşık oluruz. Sevilmeyi hak ettiğimize inanmıyorsak, bizi gerçekten seven insanlara yönelmeyiz. Hak ettiğimize inandığımız şeyler bizi çeker.

Neden iyi bir ilişki kuramıyorum?

Neden iyi bir ilişki kuramıyorum? Bu soru genellikle umutsuz bir şekilde bir başka insanın kendisini sevmesine, kendisini olduğu gibi kabul etmesine ve ihtiyaçlarını karşılamasına ihtiyaç duyanlar tarafından sorulmaktadır. Kendimize veremediğimiz şeyleri bir başkasından beklemek büyük bir paradokstur.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 87/198 Bugün: 19 /19 Toplam: 332779 /761087 (tekil / çoğul)