Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  Neden iyi bir ilişki kuramıyorum?


Neden iyi bir ilişki kuramıyorum?

          Bu soru genellikle umutsuz bir şekilde bir başka insanın kendisini sevmesine, kendisini olduğu gibi kabul etmesine ve ihtiyaçlarını karşılamasına ihtiyaç duyanlar tarafından sorulmaktadır. Kendimize veremediğimiz şeyleri bir başkasından beklemek büyük bir paradokstur. Kendimizle barışık olmazsak, yıkıcı ilişkiler ve kendisiyle barışık olmayan insanlar bizi cezbeder. Unutmamak gerekir ki, iyi ilişkiler sağlıklı insanlardan oluşur. Bir ilişki, ilişkiye giren insanları sağlıklı kılmaz. Size değerli ve önemli olduğunuzu hissettirecek birisini arıyorsanız, çekeceğiniz insan da büyük olasılıkla kendisi için aynısını aramaktadır. Bu durumda gelişen ilişki sağlıklı olamaz. Her ikiniz de kendi ihtiyacınızı, karşınızdakinin karşılamasına uğraşırken kısır ve yıkıcı bir döngüye kapılırsınız. Bazen bu döngüye son vermenin tek yolu ilişkiyi bitirmektir. Bir başka ilişkiye girmeden önce kendinize bakmayı öğrenip bu durumu düzeltmezseniz büyük olasılıkla bu döngü tekrarlanır durur. Unutmamak gerekir ki, kötü ilişkilerin bedeli büyüktür. Ruhsal açıdan insanı tüketirler ve insanın benliğinin yitirilmesine neden olurlar.

10766

İLİŞKİLERE DAİR

Bir ilişkide seksin rolü nedir?

Bir ilişkide seksin rolü nedir? Bu soru en çok kötü bir ilişkide iyi seks yaşayan veya iyi bir ilişkide neredeyse hiç seks yaşamayan insanlar tarafından sorulmaktadır. Bir ilişkide hiçbir şey cinsel konular kadar akıl karıştırmaz. Seks ve para birçok çiftin anlaşamadığı iki konudur.

Neden doğru insana aşık olamıyorum?

Neden doğru insana aşık olamıyorum? Başkalarıyla olan ilişkilerimizde genellikle kendimizle olan ilişkimizi yansıtırız. Güvensizsek bizi sevmeyen insanlara aşık oluruz. Sevilmeyi hak ettiğimize inanmıyorsak, bizi gerçekten seven insanlara yönelmeyiz. Hak ettiğimize inandığımız şeyler bizi çeker.

İyi bir ilişki nasıl olur?

İyi bir ilişki nasıl olur? İyi bir ilişki, duygularımızı ifade etmemize, hatalar yapmamıza, farklı deneyimler yaşamamıza, risk almamıza olanak tanır ve bizi geliştirir. Bundan dolayı da ilişki kurmak, kendini büyümeye ve gelişmeye açmaktır.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 87/198 Bugün: 23 /23 Toplam: 332783 /761091 (tekil / çoğul)