Psikolog Dr. Feza Balkaya
  • ANA SAYFA
  • HAYATA DAİR
  • İNSANA DAİR
  • İLİŞKİLERE DAİR
  • TERAPİYE DAİR
  • HAKKIMDA
  • İLETİŞİM
  Neden doğru insana aşık olamıyorum?


Neden doğru insana aşık olamıyorum?

          Başkalarıyla olan ilişkilerimizde genellikle kendimizle olan ilişkimizi yansıtırız. Güvensizsek bizi sevmeyen insanlara aşık oluruz. Sevilmeyi hak ettiğimize inanmıyorsak, bizi gerçekten seven insanlara yönelmeyiz. Hak ettiğimize inandığımız şeyler bizi çeker. Kendimize karşı sıklıkla suçlayıcı davranıyorsak, suçlayan birilerini buluruz. Kendimizle ilgili ne hissediyorsak, bu ilişkilerimize yansır.

          Doğru insanı aramak beyhudedir. Sizin için sizin dışınızda tek bir doğru insan yoktur. İstatistiksel olarak dünyada doğru düşeceğiniz binlerce insan vardır. Onları bulmanın sırrı kendinizle uyumlu olmaktır. O zaman ve sadece o zaman, karşınıza sağlıklı insanlar çıkar. Böyle zamanlarda yalnızlık, öz saygı öğrenmenin ve uygulamanın en kolay yoludur. Yalnızken kendinize bakamıyorsanız, bir başkasıyla beraberken kendinize bakmayı öğrenmek çok daha zor olacaktır.

          Bununla birlikte kendinizi sevmek başkalarının da sizi seveceği anlamına gelmez. Fakat kendinizi sevdikçe başkalarının sizi sevmediğini kabullenmek kolaylaşacaktır. Siz tanıdığınız herkesi sevmediğiniz gibi, başkalarının da sizi sevmeme hakkı vardır. Eğer bunu kabul edebilirseniz, sizi umursamayan insanlar için zaman ve enerji harcamayı bırakabilirsiniz. Çevrenizde sizinle ilgilenen, dikkatinizi yöneltmeniz gereken yeterince insan olduğunu unutmamak gerekir.

          İlişkiler haklar ve zorunluluklarla değil, denge ile ilgilidir. İlişkiler sabit ve durağan kalmakla değil, gelişmek ve büyümek ile ilgilidir. İlişkiler daha ziyade birbirinin değişimine izin vermek ve karşıdaki insanı hür bırakmaktır. En iyi ilişkiler, tarafların birbirlerine istediği gibi olma hakkı tanıdığı ilişkilerdir.

12344

İLİŞKİLERE DAİR

Bir ilişkide seksin rolü nedir?

Bir ilişkide seksin rolü nedir? Bu soru en çok kötü bir ilişkide iyi seks yaşayan veya iyi bir ilişkide neredeyse hiç seks yaşamayan insanlar tarafından sorulmaktadır. Bir ilişkide hiçbir şey cinsel konular kadar akıl karıştırmaz. Seks ve para birçok çiftin anlaşamadığı iki konudur.

Neden iyi bir ilişki kuramıyorum?

Neden iyi bir ilişki kuramıyorum? Bu soru genellikle umutsuz bir şekilde bir başka insanın kendisini sevmesine, kendisini olduğu gibi kabul etmesine ve ihtiyaçlarını karşılamasına ihtiyaç duyanlar tarafından sorulmaktadır. Kendimize veremediğimiz şeyleri bir başkasından beklemek büyük bir paradokstur.

İyi bir ilişki nasıl olur?

İyi bir ilişki nasıl olur? İyi bir ilişki, duygularımızı ifade etmemize, hatalar yapmamıza, farklı deneyimler yaşamamıza, risk almamıza olanak tanır ve bizi geliştirir. Bundan dolayı da ilişki kurmak, kendini büyümeye ve gelişmeye açmaktır.

Feza Balkaya © 2011 Feza Balkaya'nın resmi web sitesidir. Yazılı materyalleri yazarın adı, soyadı ve web adresinin belirtilmesi koşulu ile kullanabilirsiniz.

Dün: 87/198 Bugün: 27 /28 Toplam: 332787 /761096 (tekil / çoğul)